Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › izvannastavne_aktivnosti › mentalno-zdravlje-djece-i-mladih

Mentalno zdravlje djece i mladih

Objavljeno 01.12.2019 |  Sudjelovali smo u organizaciji stručno-znanstvenog skupa Ogranka HPKZ-a Bjelovar "Mentalno zdravlje djece i mladih"
MENTALNO ZDRAVLJE DJECE I MLADIH

Ponosni smo što smo sudjelovali u organizaciji velikog stručno-znanstvenog skupa Ogranka HPKZ-a Bjelovar posvećen mentalnom zdravlju djece i mladih, 29. 11. 2019. u Veleučilištu u Bjelovaru. Na skupu se okupilo više od sto sudionika/ca, odgojno-obrazovnih radnika/ca od predškole do srednje škole, ali i drugih ustanova koje se bave djecom i mladima. Slušali smo vrhunske stručnjake koji su s nama podijelili svoja znanja i iskustva. Veliki interes i činjenica da 20% djece ima poteškoće sa mentalnim zdravljem itekako upućuju na to da briga za mentalno zdravlje mora biti u fokusu cijelog društva.
Pojam i specifičnosti glow djece objasnila nam je doc. dr. sc. Zrinka Puharić, dr. med. sa Veleučilišta u Bjelovaru.
Iznimno korisno predavanje o strahu od škole, njegovim obilježjima, teorijama koje ga opisuju, karakterističnim ponašanjima i načinima pomoći učenicima održala je doc. dr.sc. Aleksandra Mindoljević Drakulić sa Filozofskog fakulteta Zagreb.
Prof. dr.sc. Nataša Jokić Begić također sa Filozofskog fakulteta u Zagrebu u predavanju Sve je lako/teško kad si mlad osvrnula se na razvojne promjene, različite smetnje vezane za mentalno zdravlje i kako ih prepoznati, utjecaj socijalnih čimbenika, generacijskih razlika, ukazala je na rezultate znanstvenih istraživanja, a posebno se osvrnula na hrvatsku stvarnost.
U drugom dijelu skupa saznali smo više o mindfulness programima koji su podrška mentalnom zdravlju od doc. dr.sc. Josipe Mihić sa Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu.
Samostalni savjetnik za obrazovanje dr.sc. Petar Bezinović predstavio je rezultate istraživanja provedenog u Hrvatskoj vezana za iskustva sa školom i mentalno zdravlje učenika te pri tom istaknuo brojne zabrinjavajuće podatke o stavovima i ponašanjima srednjoškolaca s naglaskom da se o temama socijalnih i emocionalnih kompetencija u školama jako malo govori, a upravo nastavnici u školama trebaju biti ti koji će prepoznati da neka djeca imaju problem.
Stručno-znanstveni skup završio je predavanjem prim. Ljubice Paradžik, dr. med. iz Psihijatrijske bolnice za djecu i mlade Zagreb (Kukuljevićeva) koja je govorila o nesuicidalnom samoozljeđivanju i suicidalnom ponašanju mladih. Čuli smo dragocjena iskustva iz prakse popraćena rezultatima istraživanjia i relevantnim podacima, ali i upute što učiniti u pojedinim situacijama s kojima se susrećemo u svom radu.
S nama su bile zamjenica gradonačelnika Valna Bastijančić Erjavec, predstavnica BBŽ-a Nikolina Prišćan te ispred naše škole kao suorgranizatora ravnateljica Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar Nataša Vibiral, univ. spec. oec.
Za cjeokupnu organizaciju i realizaciju ovoga skupa zaslužan je cijeli programsko-organizacijski odbor na čelu sa predsjednicom Ogranka HPKZ-a Bjelovar Ornelom Malogorski, prof. te članovima mr. sc. Brankom Biketa Caktaš, mr.sc. Zorkom Renić, mr. Zdenkom Brebrić i Darijom Malogorskim, prof, Anamarijom Tuškan, prof, Marijanom Veselski, Dijanom Matoš, prof. i Vojislavom Kranželićem,prof. Hvala Gradu Bjelovaru i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji na financijskoj podršci te svima koji su pomogli.

OM
Izvannastavne aktivnosti
♦ Trgovanje ljudima
♦ Zahvalnica Lige protiv raka Bjelovarsko-bilogorske županije
♦ Mentalno zdravlje djece i mladih
♦ Paljenje svijeća u Vukovarskoj ulici u Bjelovaru
♦ Festival mladih u Barceloni
♦ Prvi savjetnički posjet “Škole za život” - Aktivno učenje i vrednovanje
♦ Povijest trgovine u Bjelovaru
♦ Projekt ŠAFRAN
♦ Talent show „Max sucht den Superstar“
♦ Unicefov seminar “Škole za Afriku” održan u našoj školi
♦ “Nevjerojatan događaj” u Teatru Exitu
♦ „Mladi mladima o važnosti aktivnog sudjelovanja u školi i lokalnoj zajednici“
♦ KTŠ predstavljena na međunarodnom seminaru u Irskoj
♦ ZASADI DRVO, NE BUDI PANJ
♦ Posjet izložbi „Zašto je pčela važnija do čovjeka“ u Gradskom muzeju Bjelovar
♦ Maturanti predstavili školu
♦ Predstavljanje Vježbeničke tvrtke CUKONI d.o.o.
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Dobar i loš prodavač
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Uređenje izloga
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Medijski spin
♦ Natječaj Mi možemo jednako
♦ Svjetski dan čistih ruku
♦ Dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje
♦ Tjedan cjeloživotnog učenja: Bjelovar očima turista
♦ Uvod u projektno planiranje
♦ 29. 9. – DAN GRADA BJELOVARA I DAN BJELOVARSKIH BRANITELJA
♦ Terry Fox Run
♦ Zelena čistka
♦ Plastičnim čepovima do skupih lijekova
♦ Forum mirotvornih škola
♦ NACIONALNI FESTIVAL ZA MLADE “POKRENI PROMJENU”
♦ Volontirali smo u bolnici
♦ Dan maturanata 2019.
♦ UPIŠI Komercijalnu i trgovačku školu Bjelovar!
♦ Predavanje o financijskoj pismenosti u Hrvatskoj gospodarskoj komori Bjelovar
♦ Dan škole 14.3.2019.
♦ Osnaživanje mladih za bolju budućnost
♦ Mala izložba o Jeruzalemu