Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › izvannastavne_aktivnosti › meunarodni-dan-ljudskih-prava

MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA

Objavljeno 17.12.2018 |  Učenici 1.c obilježili Međunarodni dan ljudskih prava
MEĐUNARODNI DAN LJUDSKIH PRAVA

Kao i svake godine do sad i ovaj prosinac započeli smo sa ljudskim pravima kojima smo zaokružila 16 dana aktivizma Kampanje bijele vrpce u suradnji sa udrugom Osit. „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je međunarodna kampanja koju je 1991. godine pokrenuo Centar za globalno liderstvo žena iz SAD_, a provodi se u preko 150 zemalja svijeta različitim aktivnostima. Kampanja “16 dana” obuhvaća četiri važna međunarodna datuma: Međunarodni dan borbe nasilja nad ženama, Svjetski dan borbe protiv AIDS_a, Međunarodni dan osoba s invaliditetom te Međunarodni dan ljudskih prava s osnovni ciljem podizanja svjesnosti o važnosti prevencije i suzbijanja svih oblika nasilja.
Kampanja bijele vrpce poziva da obojimo svijet narančastom bojom i kažemo stop nasilju nad ženama, osobito onih koje nisu u mogućnosti same se izboriti za svoja prava. U ovogodišnju kampanju uključili su se i očevi djevojčica koji su svojim potpisom na prigodnoj razglednica poslali jasnu poruku NE nasilju nad ženama, a učenici su podijelili prigodne letke u školi.
Međunarodni dan ljudskih prava zaokružio je cijelu priču, datum njegova obilježavanja je 10. prosinca, a obilježava se od 1950. godine. Učenici 1. C razreda prigodnim panoom i razgovorom o ljudskim pravima obilježili su i ovaj važan datum.
U mjesecu darivanja dobro je napraviti inventuru svojih prava i obveza, a edukacija je prvi korak za ravnopravniji odnos u društvu koje nad okružuje.

Pano na temu ljudskih prava izradili su i postavili učenici 1. C sa razrednicom Ivanom Orešković.

Ivana Orešković

Izvannastavne aktivnosti
♦ Pokreni promjenu
♦ Poziv na audiciju