Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › izvannastavne_aktivnosti › priznanje-stjepan-cipek

Priznanje “Stjepan Cipek”

Objavljeno 09.10.2018 |  Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar jedna je od dvije škole kojoj je ove godine uručeno priznanje „Stjepan Cipek“ 2018. u kategoriji „Škola Foruma za slobodu odgoja“.
Uoči Međunarodnog dana učitelja Forum za slobodu odgoja je 4. listopada 2018. na svečanoj dodjeli uručio Priznanje Foruma za slobodu odgoja za 2018. godinu “Stjepan Cipek” zaslužnim učiteljicama i školama koje su se istaknule u primjeni suvremenih oblika rada, kao i u demokratizaciji i unapređenju ukupnog života škole te aktivno sudjelovale u mnogim projektima i programima u suradnji s Forumom. Ovo Priznanje je iskaz zahvalnosti i poštovanja prema svima onima koji su doprinijeli ostvarenju vizije Foruma za slobodu odgoja i naša škola ponosna je što se našla u ovom društvu.
U ime škole svečanosti su prisustvovale pedagoginja Ornela Malogorski, nastavnice Ivana Orešković i Ivana Štiglić te zamjenik ravnateljice Dario Malogorski.
Ponosni smo što smo dobili ovo priznanje koje nosi ime istaknutnog učitelja i promicatelja cjeloživotnog učenja te dugogodišnjeg člana Upravnog odbora Stjepana Cipeka i jednog od osnivača Foruma.
U obrazloženju Foruma stoji:
„Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar jedna je od dvije srednje škole koje su dobitnice ovogodišnjeg Priznanja, a sa školom Forum za slobodu odgoja surađuje već desetak godina. Škola se ističe prije svega po sjajnim učiteljima/icama i stručnim suradnicima koji su, osim u svakodnevne školske obaveze, tijekom godina bili uključeni u više desetaka projekata surađujući s nizom organizacija civilnog društva, sudjelujući u mnogim nacionalnim projektima (npr. „Cjelovita kruikularna reforma“) te bili nositelji mnogih promjena u lokalnoj zajednici. U radu s učenicima škola se ističe i po tome što učitelji/ice kontinuirano u sklopu nastave, ali i kroz brojne izvannastavne aktivnosti, promiču ljudska prava, nenasilje, suradničko učenje, interkulturalnost – dakle sve one vrijednosti koje se uklapaju u viziju Forumove škole. Također, važno je istaknuti kako je više od 30% učitelja/ica sudjelovalo u seminarima Foruma kao što su Medijacija, Čitanje i pisanje za kritičko mišljenje, Primarna prevencija ovisnosti, Obrazovanjem protiv korupcije, a škola je u zadnjih nekoliko godina sudjelovala i u dva velika Forumova projekta: „Da sam ja netko!“ i „Školski volonteri“ u sklopu kojeg je u školi pokrenut volonterski klub u kojem sudjeluju brojni učenici. Kao što su sami više puta naveli, upravo su programi i projekti u kojima je škola sudjelovala u suradnji s Forumom povećali senzibilitet cijelog učiteljskog kolektiva za teme kao što su odgoj za mir i nenasilje što je rezultiralo i smanjenjem broja sukoba kao i prijava nadležnim institucijama. U lokalnoj zajednici škola je prepoznata kao primjer dobre prakse što je vidljivo iz mnogih medijskih nastupa, organiziranih akcija, posvećivanju velike pažnje radu s roditeljima te njegovanju partnerskih odnosa, ali i po suradnji s mnogim lokalnim organizacijama i inicijativama, uvijek vodeći se idejom cjeloživotnog učenja i promicanja kritičkog mišljenja. Stoga je Forum za slobodu odgoja izuzetno sretan što kao svog partnera ima školu poput Komercijalne i trgovačke škole u Bjelovaru te s veseljem uručuje ovo Priznanje.“
KTŠ Bjelovar
Izvannastavne aktivnosti
♦ DOLAZI VALENTINOVO!
♦ PROJEKT „I MOJ GLAS JE BITAN!“
♦ Osnaživanje mladih za bolju budućnost
♦ Mala izložba o Jeruzalemu
♦ Školski volonteri - evaluacija projekta
♦ Pokreni promjenu