Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › izvannastavne_aktivnosti › projekt-graanin

Projekt građanin

Objavljeno 09.01.2019 |  Građanski odgoj i obrazovanje: Projekt građanin
Projekt građanin
Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar kao središte Županijskog stručnog vijeća voditelja Građanskog odgoja i obrazovanja bila je domaćin stručnog skupa PROJEKT GRAĐANIN. Skup je održan 8. siječnja 2019., a sudjelovalo je 40-ak učitelja, nastavnika i stručnih suradnika osnovnih i srednjih škola Bjelovarsko-bilogorske županije. Radionice su vodili viši savjetnici za nacionalne programe Nevenka Lončarić Jelačić i mr. sc. Tomislav Ogrinšak iz Agencije za odgoj i obrazovanje koji su ujedno i organizatori skupa.
PROJEKT GRAĐANIN je jedan od programa Centra za građanski odgoj iz Calabasasa, California, SAD. Cilj programa je poticati mlade ljude da uočavaju probleme u svojoj okolini, ali i u široj zajednici te predlažu mjere za njihovo rješavanje, predlažu javne politike, obrazlažu alternativne politike, oblikuju plan akcije, izrađuju portfelj i dokumentacijske mape, predstavljaju portfelj i vrednuju ostvareno, pri tom koristeći metodu Projekt građanin. Projekt građanin pomaže učenicima da razumiju pojam javne politike i proces donošenja politike. Sve to na ovoj edukaciji praktično su imali priliku proći i nastavnici te su izradili vlastiti projekt vezan za zdravu prehranu u školama, pogledali film 20 dana GOO koji prikazuje jedan učenički uradak te su upućeni na korištenje priručnika i korisnih internet izvora.
Svoje projekte učenici imaju priliku predstavljati na školskim, županijskim i državnoj smotri te se nadamo da će se i naše škole aktivno uključiti za što imamo podršku Bjelovarsko-bilogorske županije kako je na skupu istaknula zamjenica župana Bojana Hribljan koja je i sudjelovala u dijelu stručnog skupa.
Cilj ove edukacije je ojačati nastavnike u izvedbi nastave usmjerene na razvoj svih ključnih kompetencija za cjeloživotno učenje, učenje za poduzetništvo i konkretan razvoj dobrobiti društvene zajednice.
Prema riječima Abrahama Lincolna, naslijedili smo vlast koja je „narodna, od strane naroda i za narod“. Naše pravo na sudjelovanje u vlasti da bismo zaštitili svoja prava i promicali zajedničku dobrobit nosi sa sobom i određenu vrstu odgovornosti. Ta odgovornost odnosi se na potrebu stjecanja znanja i vještina potrebnih za inteligentno sudjelovanje te spremnost na promicanje slobode i pravde za sve.
Očekujemo da ovi programi pridonesu znanju učenika, unaprijede njihove vještine i prodube njihovo razumijevanje načina na koje možemo surađivati da bismo unaprijedili svoje zajednice.

Ornela Malogorski, voditeljica ŽSV-a za Građanski odgoj i obrazovanje
Izvannastavne aktivnosti
♦ Školski volonteri - evaluacija projekta
♦ Pokreni promjenu