Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › izvannastavne_aktivnosti › success

Projekt „Budi svoj“

null

Objavljeno 13.02.2015 |  Komercijalna i trgovačka škola sudjeluje u projektu „Budi svoj“ koji Zavod za javno zdravstvo, Odjel za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti Bjelovarsko-bilogorske županije ove školske godine provodi u srednjim školama u suradnji sa dvije partnerske udruge: Klubom liječenih alkoholičara Bjelovar i Udrugom mladih „Like“.
Komercijalna i trgovačka škola sudjeluje u projektu „Budi svoj“ koji Zavod za javno zdravstvo, Odjel za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti Bjelovarsko-bilogorske županije ove školske godine provodi u srednjim školama u suradnji sa dvije partnerske udruge: Klubom liječenih alkoholičara Bjelovar i Udrugom mladih „Like“. Potporu provedbi projekta dala je Bjelovarsko-bilogorska županija. Na konferenciji predstavljanja projekta koja je održana u 27. 11. 2014. pedagoginja Ornela Malogorski održala je predavanje o rizičnim ponašanjima mladih te predstavila rezultate istraživanja u našoj županiji koji su pokazali posebno zabrinjavajuće rezultate vezane uz alkoholizam mladih te nisku razinu samopouzdanja.
Projekt „Budi svoj“ uključuje preventivni program i usmjeren je sprečavanje nastanka različitih vrsta ovisnosti među mladima i smanjenje zdravstvenih i socijalnih rizika vezano za ovisnost i ovisničko ponašanje. Provodi se u dva dijela: rad s roditeljima i rad s učenicima.
Od 8. do 12. prosinca 2014. roditelji učenika prvih razreda imali su priliku sudjelovati na predavanjima pod nazivom „Kako usmjeriti svoje dijete na dobar put“. Roditelje se nastojalo potaknuti na jačanje roditeljskih vještina, vještina komunikacije s djetetom, na ojačavanje odnosa dijete - roditelj i izgradnju kvalitetnih i poticajnih odnosa unutar obitelji i u široj socijalnoj zajednici. U zadnjem dijelu radionice, član Udruge liječenih alkoholičara i dugogodišnji apstinent upoznao je roditelje s problemima ovisnosti o alkoholu te podijelio vlastita iskustva. Predavanja za roditelje vodila je Iva Manestar Hlebec, dr. med. spec. psihijatrije.
Radionice s učenicima prvih razreda srednjih škola pod nazivom „Kako da budem svoj?“ provela je psihologinja Renata Hunjadi Brzović, prof. Radionice su provedene od 9. do 13. veljače 2015. godine. Učenici su razgovarali o sredstvima ovisnosti i oblicima ovisničkog ponašanja te vježbali prepoznavanje vlastitih potreba. U završnom dijelu učenicima se obratio Željko Pavleković. predsjednik Udruge mladih „Like“ koji je govorio o mogućnosti provođenja slobodnog vremena daleko od potencijalnih izvora ovisnosti.
Cilj ovih radionica je stvaranje pozitivne slike o sebi, kreiranje zdravih i kvalitetnih životnih vrijednosti uz poticanje kvalitetnog provođenja slobodnog vremena.
Sredstva za projekt su osigurana temeljem Natječaja Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva zdravlja i Ministarstva socijalne politike i mladih.
Roditelji su izrazili zadovoljstvo sudjelovanjem na predavanjima i istaknuli potrebu i što ranijeg upoznavanja roditelja s ovom problematikom kao i uključivanja što većeg broja roditelja. Učenici su bili vrlo aktivni, otvoreni i suradljivi te ovakav oblik rada smatraju izuzetno korisnim i zanimljivim.

Ornela Malogorski

Izvannastavne aktivnosti
♦ Trgovanje ljudima
♦ Zahvalnica Lige protiv raka Bjelovarsko-bilogorske županije
♦ Mentalno zdravlje djece i mladih
♦ Paljenje svijeća u Vukovarskoj ulici u Bjelovaru
♦ Festival mladih u Barceloni
♦ Prvi savjetnički posjet “Škole za život” - Aktivno učenje i vrednovanje
♦ Povijest trgovine u Bjelovaru
♦ Projekt ŠAFRAN
♦ Talent show „Max sucht den Superstar“
♦ Unicefov seminar “Škole za Afriku” održan u našoj školi
♦ “Nevjerojatan događaj” u Teatru Exitu
♦ „Mladi mladima o važnosti aktivnog sudjelovanja u školi i lokalnoj zajednici“
♦ KTŠ predstavljena na međunarodnom seminaru u Irskoj
♦ ZASADI DRVO, NE BUDI PANJ
♦ Posjet izložbi „Zašto je pčela važnija do čovjeka“ u Gradskom muzeju Bjelovar
♦ Maturanti predstavili školu
♦ Predstavljanje Vježbeničke tvrtke CUKONI d.o.o.
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Dobar i loš prodavač
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Uređenje izloga
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Medijski spin
♦ Natječaj Mi možemo jednako
♦ Svjetski dan čistih ruku
♦ Dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje
♦ Tjedan cjeloživotnog učenja: Bjelovar očima turista
♦ Uvod u projektno planiranje
♦ 29. 9. – DAN GRADA BJELOVARA I DAN BJELOVARSKIH BRANITELJA
♦ Terry Fox Run
♦ Zelena čistka
♦ Plastičnim čepovima do skupih lijekova
♦ Forum mirotvornih škola
♦ NACIONALNI FESTIVAL ZA MLADE “POKRENI PROMJENU”
♦ Volontirali smo u bolnici
♦ Dan maturanata 2019.
♦ UPIŠI Komercijalnu i trgovačku školu Bjelovar!
♦ Predavanje o financijskoj pismenosti u Hrvatskoj gospodarskoj komori Bjelovar
♦ Dan škole 14.3.2019.
♦ Osnaživanje mladih za bolju budućnost
♦ Mala izložba o Jeruzalemu