Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › izvannastavne_aktivnosti › success

Prvi smo posjetili Reciklažno dvorište u Bjelovaru!

Objavljeno 20.09.2016 |  Terenska nastava 1. c razreda - Ekologija i održivi razvoj
Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar prva je organizacija koja je posjetila Reciklažno dvorište u Bjelovaru od njegova otvaranja 01.06.2016. godine na lokaciji Masarykova 4a (pored Autobusnog kolodvora) sa ciljem informiranja i educiranja mladih o načinu i potrebi odvojenog prikupljanja otpada.
Reciklažno dvorište su 20.09.2016. godine posjetili učenici 1.c razreda usmjerenja Prodavač pod vodstvom prof Sanje Papić u okviru terenske nastave iz izbornog predmeta Ekologija i održivi razvoj. Nakon što smo na 2. nastavnom satu razvrstavali kućni otpad zanimalo nas je što sa svim onim otpadom koji se stvara u našim kućanstvima, za njega ne postoje kontejneri na eko-otocima a nije ga primjereno bacati u kantu za smeće.
Komunalac d.o.o. rado se odazvao na naš upit i tako smo uz stručno vodstvo gospodina Stipe Crnkovića, Rukovoditelja radne jedinice komunalne djelatnosti, gospođe Josipe Grubić Đođo, Referenta za zaštitu okoliša i edukaciju, gospodina Damira Bruića, Voditelja reciklažnog dvorišta i još dvojice radnika obišli kontejnere i spremnike u koje se odlaže 48 različitih vrsta kućnog otpada. Saznali smo da je Reciklažno dvorište namijenjeno za preuzimanje manjih količina otpada isključivo od građana sa područja Grada Bjelovara.
Ponijeli smo sa sobom nekoliko različitih vrsta otpada i učenici su zorno mogli vidjeti kako se otpad zaprima vaganjem i predočenjem osobne iskaznice te u koji kontejner se odlaže. Upoznati smo i sa kasnijim postupkom recikliranja kod tvrtki koje su specijalizirane za zbrinjavanje i recikliranje raznih otpada. Učenici su mogli vidjeti kako rade preše za glomazni otpad te kako se sortiraju i prešaju papir, plastika i stiropor radi lakšeg daljnjeg transporta. Reciklažno dvorište je opremljeno specijaliziranim spremnicima i kontejnerima koji osiguravaju visok stupanj zaštite okoliša i sigurne radne uvijete radnika. Dvorište je uredno, kontejneri su stručno označeni, nema neugodnih mirisa na koje neki pomisle kad se spomene otpad, pristupačno je građanima i fizički a i radnim vremenom.
Statistički podaci prikupljanja kućnog otpada na području Grada Bjelovara iz godine u godinu se mijenjaju u korist razvrstavanja otpada na kućnom pragu. Razvoj svijesti o potrebi odvajanja otpada koji se može reciklirati ili ga treba posebno zbrinuti, od onoga koji ćemo bacati u smeće, nešto je na čemu trebamo svi i stalno raditi. Posebno je važno kod mladih stvarati naviku odvojenog prikupljanja otpada a naši učenici mogli su vidjeti da to uopće nije teško, može biti zabavno i nadasve korisno za održivi razvoj naše zajednice.
Hvala radnicima Komunalca d.o.o. koji su nam omogućili ovaj posjet uz preporuku svim zainteresiranima, starim i mladima, najavite se u organizirani posjet i ponesite po koji komad otpada, radnici Reciklažnog dvorišta znaju kamo s njim.

P.S. Zanimljivost za kraj - ukupna težina 15 učenika 1.c razreda (sa osobnim stvarima) je 1035 kg (pogledajte zadnju fotografiju).

Objavila: Sanja Papić

Izvannastavne aktivnosti
♦ Trgovanje ljudima
♦ Zahvalnica Lige protiv raka Bjelovarsko-bilogorske županije
♦ Mentalno zdravlje djece i mladih
♦ Paljenje svijeća u Vukovarskoj ulici u Bjelovaru
♦ Festival mladih u Barceloni
♦ Prvi savjetnički posjet “Škole za život” - Aktivno učenje i vrednovanje
♦ Povijest trgovine u Bjelovaru
♦ Projekt ŠAFRAN
♦ Talent show „Max sucht den Superstar“
♦ Unicefov seminar “Škole za Afriku” održan u našoj školi
♦ “Nevjerojatan događaj” u Teatru Exitu
♦ „Mladi mladima o važnosti aktivnog sudjelovanja u školi i lokalnoj zajednici“
♦ KTŠ predstavljena na međunarodnom seminaru u Irskoj
♦ ZASADI DRVO, NE BUDI PANJ
♦ Posjet izložbi „Zašto je pčela važnija do čovjeka“ u Gradskom muzeju Bjelovar
♦ Maturanti predstavili školu
♦ Predstavljanje Vježbeničke tvrtke CUKONI d.o.o.
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Dobar i loš prodavač
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Uređenje izloga
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Medijski spin
♦ Natječaj Mi možemo jednako
♦ Svjetski dan čistih ruku
♦ Dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje
♦ Tjedan cjeloživotnog učenja: Bjelovar očima turista
♦ Uvod u projektno planiranje
♦ 29. 9. – DAN GRADA BJELOVARA I DAN BJELOVARSKIH BRANITELJA
♦ Terry Fox Run
♦ Zelena čistka
♦ Plastičnim čepovima do skupih lijekova
♦ Forum mirotvornih škola
♦ NACIONALNI FESTIVAL ZA MLADE “POKRENI PROMJENU”
♦ Volontirali smo u bolnici
♦ Dan maturanata 2019.
♦ UPIŠI Komercijalnu i trgovačku školu Bjelovar!
♦ Predavanje o financijskoj pismenosti u Hrvatskoj gospodarskoj komori Bjelovar
♦ Dan škole 14.3.2019.
♦ Osnaživanje mladih za bolju budućnost
♦ Mala izložba o Jeruzalemu