Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › izvannastavne_aktivnosti › success

Učenička zadruga COOL – kolektiva, sekcija „Školski vrt“

Objavljeno 22.05.2018 |  Vrijedni volonteri, članovi učeničke zadruge COOL-KOLEKTIVA posadili školski voćnjak
Školski vrt i voćnjak? Na početku školske godine nismo mislili da ćemo na kraju te iste godine imati vlastiti školski voćnjak. Zahvaljujući sudjelovanju u aktivnosti obrazovne mjere Sjetva, sadnja i održavanje nastave u vrtu u sklopu nacionalne strategije Školska shema, za koju je školu prijavila profesorica Jadranka Rosić, a čiji je nositelj Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba imamo voćnjak. U okviru te aktivnosti dobili smo voćni sadni materijal od rasadnika Edenski vrt d.o.o. iz Virovitice. Dobili smo sadnice bobičastog voća, krušaka, jabuka, trešanja, marelica, šljiva, oraha. Osim sadnog materijala škola je dobila alat i ostalu opremu za vrt.
Sve pripremne radove za sadnju odradili su članovi Učeničke zadruge COOL – kolektiva, sekcije Školski vrt čija je voditeljica profesorica Ivana Štiglić. Učenici su sudjelovali su u svim aktivnostima. Od preuzimanja sadnog materijala, popisivanja istog, pripreme zemlje pa do same sadnje. Učenici su marljivo radili kako bi pripremili zemlju za sadnju. Štihali su, kopali, usitnjavali zemlju, uklanjali travu i pripremali rupe za sadnju voćaka iako im vremenske prilike nisu bile naklonjene. Bilo je vruće, zemlje je bila suha i tvrda, ali su ipak sve uspješno odradili. I uživali.
Kada je zemlja bila pripremljena pokaznu sadnju i nastavu u vrtu, 11. svibnja 2018. održala je gđa. Grozdana Grubišić – Popović iz HPŠSS Bjelovar. Uz njenu pomoć i savjete učenici su u školski voćnjak zasadili aronije, ribizle, joste, maline, kruške, jabuke, trešnju, dunju i orah.
Nakon sadnje učenici su nastavili brinuti se o sadnicama redovito ih zalijevajući. Njihova, ali i želja svih koji su na bilo koji način dali doprinos ovom vrtu je da sve sadnice izrastu u voćke čije ćemo plodove sa užitkom jesti.

Ivana Štiglić

Izvannastavne aktivnosti
♦ Dani kruha i dani zahvalnosti za plodove zemlje
♦ Tjedan cjeloživotnog učenja: Bjelovar očima turista
♦ Uvod u projektno planiranje
♦ 29. 9. – DAN GRADA BJELOVARA I DAN BJELOVARSKIH BRANITELJA
♦ Terry Fox Run
♦ Zelena čistka
♦ Plastičnim čepovima do skupih lijekova
♦ Forum mirotvornih škola
♦ NACIONALNI FESTIVAL ZA MLADE “POKRENI PROMJENU”
♦ Volontirali smo u bolnici
♦ Dan maturanata 2019.
♦ UPIŠI Komercijalnu i trgovačku školu Bjelovar!
♦ Predavanje o financijskoj pismenosti u Hrvatskoj gospodarskoj komori Bjelovar
♦ Dan škole 14.3.2019.
♦ Osnaživanje mladih za bolju budućnost
♦ Mala izložba o Jeruzalemu