Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar › o_skoli › pedagoginja

Pedagoginja

Objavljeno 05.11.2017 |  Pedagoginja Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar:

Ornela Malogorski, prof., stručna suradnica savjetnica

Radno vrijeme:
ponedjeljak, utorak, petak: 8,00 do 14,00
srijeda, četvrtak: 11,00 do 17,00
- voditeljica Međužupanijskog vijeća pedagoga Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke županije
- županijska koordinatorica za školske preventivne programe

Tko su pedagozi i čime se bave?
Pedagozi se bave proučavanjem i istraživanjem područja odgoja i obrazovanja te primjenom tih spoznaja u različitim okruženjima. Spoznaje iz spomenutih područja koriste, kako bi unaprijedili kvalitetu života pojedinca i društva u cjelini.

Unapređenje odgojno-obrazovnog procesa u školi jedna je od osnovnih zadaća školskog pedagoga, pri čemu je nužno poznavanje načina funkcioniranja škole i školskog sustava. U suradnji s učiteljima i drugim stručnim suradnicima, pedagog sudjeluje u planiranju godišnjeg rada škole, pripremanju i realizaciji školskog odgojno-obrazovnog programa te je odgovoran za njegovu evaluaciju. Vrednuje odgojno-obrazovne rezultate, provodi studijske analize, istraživanja i projekte te skrbi o stalnom stručnom razvoju nositelja odgojno-obrazovne djelatnosti u školi. Definira i primjenjuje postupke za utvrđivanje i poticanje motivacije za učenje kao i utvrđivanje i unapređenje socijalnih odnosa u razredu. Također radi na planiranju i realizaciji stručnog usavršavanja nastavnog osoblja, roditelja i samih učenika (predavanja, radionice i sl.).
Najveći dio poslova pedagoga uključuje savjetodavni rad i pružanje stručne pomoći djeci, roditeljima i nastavnicima. U suradnji sa Zavodom za zapošljavanje odgovoran je za organizaciju i pružanje usluga profesionalnog usmjeravanja učenika (profesionalno informiranje i savjetovanje). Surađuje sa drugim institucijama i organizacijama koje se bave djecom, mladima, obiteljima te odgojem i obrazovanjem. Sudjeluje u javnoj i kulturnoj djelatnosti škole, član je različitih povjerenstava u školi i izvan nje.
Pedagog identificira darovite učenike te radi na prilagođavanju programa obrazovanja koji će poticajno djelovati na razvoj djetetovih potencijala. U suradnji s nastavnicima i drugim stručnim suradnicima radi na uključivanju, odnosno integraciji učenika s teškoćama u razvoju.
Pedagog se bavi proučavanjem i unapređivanjem kulture planiranja i provođenja slobodnog vremena, s posebnim naglaskom na uspješnije oblikovanje slobodnog vremena mladih u školi i drugim obrazovnim ustanovama.
Također, dužan je redovito voditi pedagošku dokumentaciju.

Znanja, vještine i poželjne osobine
Pedagog bi prije svega trebao biti empatičan i imati interes za ljude i njihovo ponašanje. S obzirom da je u stalnoj interakciji s ljudima, bitne su dobro razvijene interpersonalne i komunikacijske vještine. Strpljivost i samostalnost u radu, kreativnost te vještine grupnog rada, analitičko mišljenje i sposobnost kritičkog mišljenja, nužni su za uspješno obavljanje poslova pedagoga. Timski rad i interdisciplinarni pristup nezaobilazni su zbog stalne suradnje s drugim stručnim suradnicima i institucijama. Pored ovih karakteristika osobnosti, važno je imati znanja i vještine pedagoškog savjetovanja i psihologije (posebice razvojne psihologije). Također je potrebno poznavati različite teorije odgoja i obrazovanja, kao i teorijske i praktične posljedice djelovanja različitih karakteristika osobnosti i sposobnosti učenika. Pedagog bi trebao poznavati psihodinamiku odnosa među članovima obitelji i njezin utjecaj na odgoj.

Poznavanje didaktičko metodičkih pristupa u obrazovanju, nužno je za rad u odgoju i obrazovanju. Stalna edukacija i usavršavanje pedagoga bitna je zbog novih trendova u učenju.
Poslovi pedagoga često uključuju educiranje roditelja, učenika, nastavnika ili drugih stručnih suradnika.
♦ Obavijest o rezultatima natječaja za popunu radnog mjesta nastavnika Hrvatskog jezika
♦ Zaključci 12. sjednice Školskog odbora
♦ Poziv na 12. sjednicu Školskog odbora
♦ Zaključci 11. sjednice Školskog odbora
♦ Zaključci 10. sjednice Školskog odbora
♦ Poziv na 11. sjednicu Školskog odbora
♦ Poziv na 10. sjednicu Školskog odbora
♦ Zaključci 9. sjednice Školskog odbora
♦ Članak o Danu škole
♦ Poziv za 9. sjednicu Školskog odbora
♦ Članak o umirovljenoj profesorici Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar
♦ Županijsko natjecanje iz geografije
♦ Fotografija Nastavničkog vijeća u šk. god. 2017./2018.
♦ Predavanje Dubravke Miljković
♦ Izložba Ivane Barišić Tomšić
♦ Zaključci 8. sjednice Školskog odbora
♦ Nastavnici u šk.god. 2017./2018.
♦ Administrativni djelatnici i tehnički djelatnici
♦ Poziv za 8. sjednicu Školskog odbora
♦ Zaključci 7. sjednice Školskog odbora
♦ Poziv za 7. sjednicu Školskog odbora
♦ Promocija Ljetopisa
♦ Tjedan cjeloživotnog učenja
♦ Tjedan strukovnog obrazovanja: Socijalna zadruga Pružimo ruke
♦ Dan otvorenih vrata
♦ Mjesec borbe protiv ovisnosti
♦ Dan otvorenih vrata 2017.
♦ Povjerenstvo za kvalitetu za šk. god. 2017./2018.
♦ Kalendar rada
♦ Pedagoginja
♦ Nastavni plan za zanimanje komercijalist
♦ Nastavni plan za zanimanje prodavač
♦ Fotografija Vijeća roditelja za šk. god. 2016./2017.
♦ Plan nabave roba, radova i usluga za 2017.
♦ Rebalans plana nabave Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar
♦ Plan prihoda i rashoda Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar za 2017. godinu
♦ Fotografija Nastavničkog vijeća šk. god. 2016./2017.
♦ Stručno-pedagoška služba
♦ Riječ ravnateljice
♦ Fotografija Nastavničkog vijeća šk. god. 2015./2016.
♦ INFORMACIJE O ŠKOLI
♦ Fotografija Nastavničkog vijeća šk. god. 2014./2015.
♦ Fotografija Nastavničkog vijeća šk. god. 2013./2014.
♦ Ljetopis Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar
09. | 05. | 04. |
2007.
10. |